Ściana nad kuchennym blatem to jedno z najbardziej wymagających miejsc w całej kuchni. Z racji tego, że stale narażona jest na wysokie temperatury, działanie pary wodnej i trudne zabrudzenia, powinna być odpowiednio zabezpieczona. Dziś wykończenie przestrzeni nad blatem może być jednak nie tylko wytrzymałe, ale i efektowne. Bo z pomocą dostępnych na rynku metod miejsce to może stać się świetną formą… dekoracji wnętrza.
Współczesne kuchnie są już nie tylko miejscem, w którym przygotowujemy potrawy. Tu spędzamy wspólnie czas, rozmawiamy i nierzadko spożywamy też posiłki, więc dzisiejsze kuchnie pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także towarzyską i bądź co bądź estetyczną. Nowoczesne kuchnie mają skłaniać do budowania przyjaznej atmosfery i tworzenia więzi rodzinnych. Właśnie dlatego, powinny być projektowane, tak by cieszyć także oczy.
Dziś zarówno dla architektów, jak i samych użytkowników prócz mebli i wyposażenia istotna jest także przestrzeń użytkowa. Ważną rolę odgrywają szafki i blaty, ale również ściany ponad nimi. Przestrzeń nad blatem stwarza dziś niezwykłe możliwości aranżacyjne. W niektórych kuchniach pełni nawet funkcję… ozdobną. Tak! Dzięki najnowszym rozwiązaniom miejsce, które kiedyś było zupełnie pomijane przez projektantów, dziś tworzy strefę ciekawych realizacji.
Płytki, szklane tafle, cegły, płyty laminowane, a może klasyczna farba lub tapeta? Które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się na ścianie nad kuchennym blatem w twojej kuchni? Podpowiadamy i przedstawiamy zbiór 6 najbardziej popularnych metod aranżacji tego miejsca.
Płytki ścienne to wciąż jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do ochrony przestrzeni nad kuchennym blatem. Za taki stan rzeczy odpowiada kilka ich znaczących właściwości. Do najważniejszych zalicza się:
W zależności od miejsca montażu czy upodobań można wybrać płytki ceramiczne (najbardziej popularne), szklane, klinkierowe, z tworzyw sztucznych, drewniane lub drewnopodobne, metalowe, kamienne bądź imitujące kamień. Chcąc uzyskać konkretny efekt, warto postawić nie tylko na oryginalny kolor czy fakturę, ale także kształt. Tu w najprostszym podziale wyróżnia się płytki kwadratowe, prostokątne, drobne mozaiki i płytki wielkoformatowe. Oczywiście płytki na ścianę nad blatem w kuchni powinny być dopasowane stylem do całej aranżacji wnętrza.
Wybierając glazurę do kuchni nad blat, należy zwrócić uwagę na łatwość jej czyszczenia i wytrzymałość. Szczególnie jeśli ma ona funkcjonować przede wszystkim nad płytą grzewczą. Tu nietrudno o ciężkie zabrudzenia, wysoką temperaturę i wilgoć. Stwierdzić można, że najłatwiejsze w utrzymaniu są wiec płytki pokryte gładką i łatwą do umycia powłoką.
Oczywiście płytki ścienne to nie jedyne rozwiązanie do kuchni nad blat. Ścianę dobrze ochronią także coraz bardziej popularne szklane tafle, a także wciąż modna cegła.
Szkło towarzyszy nam w wielu dziedzinach życia, w tym także, a może i przede wszystkim w kuchni. Dziś, prócz oświetlenia czy elementów zastawy materiał ten służy także do wypełnienia przestrzeni nad blatem. Powłoka w formie szklanych tafli to jeden z najciekawszych sposobów ochrony ściany w tym miejscu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że aby płyty takie były trwałe i odporne na wysokie temperatury, muszą być wykonane z odpowiedniego rodzaju szkła – najlepiej hartowanego. Odporne na skoki temperatur i stłuczenia jest łatwe w utrzymaniu, a do tego tworzy znakomity efekt wizualny. Optycznie powiększa też pomieszczenie, co nie bez znaczenia jest w mniejszych pomieszczeniach.
Na dekoracyjnym szkle można umieścić ciekawą grafikę, co pozwala na uzyskanie nieporównywalnego efektu. Oczywiście w bardziej stonowanych wnętrzach można postawić na jednokolorową wersję w klasycznym odcieniu. Szklana tafla może tworzyć cały tzw. fartuch kuchenny lub stanowić wyłącznie element zabezpieczający część ściany nad blatem np. nad płytą grzewczą, lub kuchenką. Ten sposób aranżacji przestrzeni sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych projektach. Świetne wygląda też w kuchniach loftowych, glamour czy drewnianych.
Drugim modnym od dłuższego czasu rozwiązaniem jest cegła. Pasująca doskonale do industrialnych i loftowych wnętrz, kusi swoją surowością i oryginalną barwą. Choć cegła przeznaczona nad blat może występować także w innych niż klasycznym pomarańczowo-rudym kolorze. Do kuchni świetnie sprawdza się cegła biała, beżowa, a nawet… czarna.
Decydując się na położenie cegły w kuchni, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Oczywiście z racji tego, że w pomieszczeniu tym wilgotność często przekracza zalecane normy, nie poleca się stosowania tu cegieł gipsowych, gdyż łatwo wchłaniają wilgoć.
Lepsze od klasycznej cegły w tym wypadku będą płytki imitujące cegłę, najlepiej klinkierowe. Przypominające wyglądem tradycyjną cegłę, zachowują wysoką odporność na wilgoć, nie nasiąkają tak szybko i pozwalają uzyskać równy efekt na ścianie. Niezależnie jednak, którą formę wybierzesz, warto pokusić się o położenie na cegle specjalnego preparatu impregnującego, który pozwoli zachować jej pierwotny kształt na dłużej. Alternatywą dla płytek klinkierowych mogą być cegły dekoracyjne z betonu architektonicznego. Odporne na uszkodzenia i wilgoć są praktyczne, a ponadto świetnie się prezentują.
Chcąc uzyskać naprawdę ciekawy i trwały efekt, warto połączyć obie techniki. Cegła w kuchni nad blatem umieszczona za przezroczystą szybą dodatkowo zabezpieczona jest przed najtrudniejszymi plamami (np. tłuszcze lub produkty odbarwiające) oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
I choć płyty laminowane w ogromnej przewadze używane są do tworzenia mebli i blatów kuchennych, to wykorzystywane są również jako materiał chroniący ścianę między blatem a górnymi szafkami. Tu najczęściej używa się płyt wiórowych lub MDF. Pokryte są specjalnym, wytrzymałym laminatem chroniącym powierzchnię przed wilgocią, zabrudzeniem i wysokimi temperaturami. Takie wykończenie z reguły jest nie grubsze niż 10 mm, a poprawne ich zamontowanie pozwala uzyskać gładką, łatwo ścieralną powierzchnię.
Płyty laminowane są odporne nie tylko na wysokie temperatury czy parę wodną, ale także tłuste plamy, o które w kuchni nie trudno. Co więcej, materiał ten nie płowieje z upływem lat, a dodatkowo jest tańszy niż hartowane szkło. Płyty laminowane można dopasować do frontów lub blatów zabudowy kuchennej, lub stworzyć swoisty kontrast między nimi.
Samo czyszczenie tego typu powierzchni jest nieco łatwiejsze niż w przypadku klasycznych płytek. Stosowane tu bezspoinowe łączenie pozbawione widocznych przerw sprawia, że płyty laminowane nie wymagają dodatkowych środków i sposobów mycia – wystarczy uniwersalny płyn do mycia i ściereczka.
Jednym z najtańszych sposobów na aranżację przestrzeni nad blatem jest użycie farby. Tu warto postawić jednak na najtrwalszy rodzaj farby, która wytrzyma niekorzystne warunki panujące w kuchni. Jedną z najbardziej odpornych na wilgoć jest farba tablicowa, popularnie zwana tablicówką. Pozwala ona nie tylko chronić ściany ponad blatem, ale także stworzyć ciekawe miejsce do osobistych zapisków, rysunków itp. Co ważne dla użytkowników – czarna, matowa struktura farby neutralizuje plamy z wody i jedzenia.
Mimo że farba tablicowa jest dość odporna i łatwo można jej startą warstwę pokryć nową, to tego typu rozwiązania raczej nie poleca się do miejsc usytuowanych bezpośrednio nad kuchenką (chyba że jest dodatkowo zabezpieczona). Tu zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. farba do płytek kuchennych lub farba dyspersyjna do kuchni. Łatwo zmywalne i odporne na trudne warunki, pozwalają stworzyć warstwę ochronną dla najbardziej newralgicznych miejsc.
Niejednokrotnie przy okazji tego artykułu wspomnieliśmy już, że kuchnia to miejsce dość wymagające. Dzisiejsze tapety przeznaczone do kuchni są w stanie sprostać jednak tym warunkom. Wodoodporne i zmywalne pozwalają utrzymać przestrzeń kuchenną w należytym porządku. Najtrwalsze ze wszystkich dostępnych tapet są tapety winylowe. Gładkie lub strukturalne, występujące w wielu wzorach i kolorach można łatwo dopasować do istniejącej już aranżacji. Ciekawy efekt można uzyskać, stosując w kuchni fototapetę.
Tapety najlepiej sprawdzają się w miejscach z gotową już zabudową kuchenną, gdzie wykorzystanie innego efektu jest trudne lub niemożliwe. Tapetę można położyć nawet w okolicach płyty grzewczej lub kuchenki, jednak warto tę przestrzeń zabezpieczyć dodatkową formą ochronną np. niewielkim szklanym panelem.
Jeśli szukasz najlepszego rozwiązania dla swojej kuchni, a jednocześnie zależy ci na estetycznym wykonaniu, koniecznie się do nas zgłoś! Kuchnie na wymiar to nasza specjalność. Jako Mebe – studio projektowe z wieloletnim doświadczeniem zaproponujemy trwałe metody zabezpieczenia przestrzeni między blatem kuchennym a górnymi szafkami. Po wstępnej konsultacji przedstawimy najwygodniejszy sposób wykorzystania tej przestrzeni. Doradzimy w kwestii wyboru materiału podstawowego i zaprojektujemy całą kuchnię według twoich wskazówek. Dopasujemy wykonanie do stylu, w jakim urządzone ma być pomieszczenie i przekażemy instruktaż poprawnego użytkowania oraz czyszczenia.
Zakup i podłączenie
sprzętu AGD
2 lata gwarancji
na meble
Niezmienność ceny
w trakcie realizacji
Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji