Kuchnia bardzo często stanowi serce domu, dlatego tak ważne jest, abyśmy czuli się w niej wygodnie i komfortowo. Przy wyborze kuchni poza funkcjonalnością w pierwszej kolejności najczęściej określamy styl, w jakim ma być zaprojektowana. Kuchnia biała, industrialna, skandynawska, nowoczesna, eklektyczna – prezentujemy najpopularniejsze style w projektowaniu kuchni.
Szeroka oferta frontów, blatów, dodatków oraz sprzętu AGD sprawia, że bez problemu możemy zaprojektować kuchnię w dowolnej stylistyce. Aby zachować harmonię wnętrza, kuchnia i jadalnia najczęściej projektowane są z zachowaniem jednego motywu przewodniego. Osoby decydujące się na wykonanie kuchni mają przed sobą szereg dylematów związanych z doborem kolorów, materiałów i dekoracji. Najczęściej całość projektowana jest bardzo starannie tylko w jednej stylistyce. Ale jest także grono miłośników stylu eklektycznego, którzy decydują się na różnorodność, kontrasty i zestawianie ze sobą nieoczywistych elementów kuchni, zyskując tym samym niepowtarzalny charakter wnętrza.
W artykule zestawiliśmy najpopularniejsze style, które od kilku już dobrych lat na dobre zadomowiły się w nowo remontowanych kuchniach. Wskazujemy na najważniejsze cechy danej stylistyki oraz dodatki, które podkreślają charakter wnętrza.
Największą zaletą kuchni klasycznej jest jej ponadczasowy charakter. Bez względu na zmieniające się mody, ona nigdy się nie zestarzeje. Taki efekt można uzyskać dzięki odpowiedniemu doborowi frontów mebli, blatu i dodatków. Kluczowa będzie tutaj kolorystyka – neutralne, naturalne kolory zawsze pozostaną w modzie. Najczęściej klienci decydują się na wybór jasnych kolorów – głównie beże, szarości. Dominującym materiałem jest drewno, ale jako dodatki wykorzystuje się także naturalne materiały, takie jak kamień, metal oraz szkło. Jej cechą charakterystyczną jest przytulny i ciepły charakter. Dlatego też bez ograniczeń możemy uzupełniać aranżację o dodatki, takie jak uchwyty, lampy oraz inne dekoracje kuchenne. Co ważne, wybór stylu klasycznego nie narzuca konkretnej kolorystyki. Dzięki temu zyskujemy dużą swobodę w aranżacji przestrzeni i dopasowywania jej do swoich potrzeb.
Kuchnia nowoczesna zaprojektowana jest w zgodzie z aktualnymi trendami w zakresie designu. Obecnie nowoczesną kuchnię charakteryzować będzie minimalizm formy, wykorzystanie nowoczesnych materiałów, a także zastosowania nowoczesnych mechanizmów i systemów meblowych, które poprawiają funkcjonalność kuchni. W nowoczesnych kuchniach liczy się przestrzeń, dlatego wszelkie sprzęty AGD i akcesoria kuchenne są zabudowane. Dzięki temu uzyskujemy efekt czystości i harmonii. Zachwycają nowoczesne materiały wykorzystane do wykonania blatów – może to być spiek, konglomerat lub naturalny kamień (np. marmur, granit, kwarcyt). Zintegrowanie zlewu z blatem, czy licowanie płyty indukcyjnej z blatem to przykładowe zabiegi, które sprawiają, że zabudowa kuchni jest bardzo harmonijna, a jednocześnie wyjątkowo wygodna w użytkowaniu. Ważnym elementem nowoczesnych kuchni jest także oświetlenie. Możemy tutaj zastosować gablotki z oświetleniem LED, podświetlenia blatu, a także punktowe oświetlenia stanowisk roboczych. Dobrze rozplanowane oświetlenie w kuchni nie tylko gwarantuje wygodę korzystania z kuchni, ale także stanowi element dekoracyjny. W nowoczesnych kuchniach często spotkamy się blatem zamontowanym na wyższej wysokości niż w klasycznych kuchniach. Ten akurat parametr nie jest obowiązkowy w kuchni nowoczesnej, albowiem wysokość blatu powinna być dostosowana do wzrostu osób korzystających z kuchni. Jednak w nowoczesnych kuchniach zdecydowanie częściej klienci decydują się na wyższą zabudową. Bardzo atrakcyjnym elementem nowoczesnych kuchni są wyspy lub półwyspy z płytą grzewczą lub/i zlewem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się właściciele kuchni otwartych na salon. Warto więc podkreślić, że wybór stylu nowoczesnego także nie narzuca konkretnej kolorystyki. Minimalizm, harmonia, przestronności i wykorzystanie nowoczesnych materiałów to cechy, po których rozpoznamy nowoczesne kuchnie.
Jak sama nazwa wskazuje, to kuchnie, w których zabudowa meblowa wykonana jest z płyt w białym kolorze. Bardzo często dobierany jest także sprzęt AGD w tej kolorystyce. Kuchnie białe cieszą się ogromną popularnością już od dobrych kilkunastu lat. Największą zaletą kuchni białych jest to, że jasny kolor powiększa optycznie przestrzeń i nadaje kuchni lekkości. Dominująca w kuchni biel świetnie współgra z kolorowymi dodatkami w postaci uchwytów, desek do krojenia, lamp, czy innych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu każda kuchnia może być na swój sposób niepowtarzalna. Minusem białej kuchni jest to, że plamy i odciski palców są dość widoczne, dlatego wymaga częstego sprzątania. Jednak jeśli zdecydujemy się na matowe fronty z powłoką antyfinger, wówczas zabrudzenia nie będą tak widoczne.
Styl loftowy króluje w aranżacjach wnętrz także od dobrych kilku lat. Minimalistyczne zestawienia czerni, drewna oraz elementów stalowych nawiązujących do industrialnego wyposażenia wnętrza cieszą się niesłabnącą popularnością w projektach kuchni.
Co więcej, wszystko wskazuje na to, że wnętrza industrialne jeszcze długo będą należeć do najciekawszych sposobów aranżacji. Głównym założeniem kuchni industrialnej jest wykorzystanie naturalnych materiałów budulcowych jak cegła, drewno, kamień i beton. Ze względu na zastosowanie tak charakterystycznych dodatków nie stosuje się bardziej bogatych frontów szafek. Są one proste, blaty raczej szklane z możliwością doświetlenia dla dodatkowego efektu.
Minimalizm – to z pewnością prawidłowe określenie dla wnętrz industrialnych. Meble kuchenne i ściany powinny ze sobą współgrać. Dla podniesienia efektu można zdecydować się na podkreślenie kolorystyczne jednego z elementów.
Ze względu na dużą dostępność sprzętów AGD w kolorze czarnym, wykonanie loftowej kuchni jest niebywale proste. Jako dodatki, świetnie sprawdzają się wieszaki na przybory kuchenne, regały, czy półki na przyprawy wykonane z profili stalowych. Industrialny charakter mogą także wprowadzić stylowe hokery oraz odpowiednio dobrane lampy.
Jak wiemy, Skandynawowie żyją według zasady „im mniej, tym lepiej”. Tak samo jest w przypadku aranżacji pomieszczeń kuchennych. Wykorzystanie naturalnych materiałów w postaci drewna to cecha typowa dla tej stylistyki. Kolorystyka jest bardzo ograniczona. Z reguły jest to biały lub beżowy. Wnętrze wręcz laboratoryjne to idealne miejsce dla osób wielbiących stylistykę schludności, czystości i elegancji. Fronty i blaty są już jednak bardziej nowoczesne, dzięki czemu kuchnia skandynawska wkracza w XXI wiek.
Stylistyka angielska nie znajduje się w czołówce najpopularniejszych aranżacji, po które sięgają klienci w ostatnich latach. Aczkolwiek ze względu na bardzo charakterystyczne elementy tego stylu także warto zwrócić na niego uwagę.
W kuchniach angielskich przeważają jasne barwy od bieli przez wanilię aż do szarości. Jest to kuchnia, która prezentuje swoje bogactwo, aczkolwiek nie w nachalny sposób. Nie ma wielu dodatków, dzięki czemu wnętrze harmonijnie się uzupełnia. Znakiem rozpoznawczym stylistyki angielskiej są frezowane fronty szafek kuchennych. Blaty są z kolei wykonywane z twardych i wytrzymałych materiałów, czyli drewna i kamienia. Dodatkiem do mebli kuchennych w stylu angielskim jest wyspa znajdująca się pośrodku pomieszczenia.
Motywem przewodnim stylu eklektycznego jest łączenie ze sobą różnych elementów, często wydawać by się mogło całkowicie niepasujących do siebie. W eklektycznych projektach kuchni znajdziemy więc elementy z różnych stylistyk. W oczy rzuci się nam mnogość kolorów, faktur, kontrastów i dekoracji. Jest to z pewnością idealny styl dla osób, które nie potrafią zdecydować się na jeden motyw w swojej kuchni. Pozwala on bowiem łączyć ze sobą klasykę i nowoczesność, stare i nowe. W jednej kuchni znaleźć się mogą elementy drewniane, szklane, stalowe, a także kamień naturalny i cegła. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby nowocześnie zaprojektowane meble wzbogacić o retro uchwyty, a nad nowoczesną wyspą zawisła lampa z abażurem w stylu vintage. Obecność starych, ale odnowionych mebli lub elementów dekoracyjnych z długą historią jest niemal obowiązkiem w eklektycznie zaprojektowanym wnętrzu. Główną rolę przy projektowaniu odgrywa nasza wyobraźnia i intuicja. Nie musimy ograniczać się do kilku kolorów, a w kwestii dekoracji możemy inspirować się dowolnymi stylami. Kluczowe jest jednak to, aby poszczególne elementy i dekoracje były ze sobą połączone w sposób schludny i stanowiły swoistą całość. Osoby, które cenią sobie harmonię i porządek, w kuchni eklektycznej mogą odnieść wrażenie chaosu i nieładu. Jednak dla osób, które szukają niesztampowych rozwiązań, eklektyzm będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę.
Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, kluczowe jest to, aby kuchnia była dobrze zaprojektowana. Dobrze, to znaczy funkcjonalnie i ergonomicznie. Z kolei wygląd kuchni powinien w maksymalnym stopniu odpowiadać jego właścicielowi. Niezależnie od tego, czy będzie ona spójna z resztą mieszkania, czy może będzie stanowiła oddzielną strefę.
Kuchnia na wymiar to przestrzeń zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby gotowanie było wygodne i komfortowe, a samo przebywanie w niej sprawiało przyjemność. Jeśli szukasz inspiracji albo potrzebujesz pomocy w aranżacji przestrzeni, zgłoś się do nas. Studio meblowe Mebe w Katowicach specjalizuje się w kuchniach na wymiar. Wykonaliśmy już setki aranżacji i z wielką przyjemnością podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, przy aranżacji, produkcji i montażu Twojej kuchni.
Zakup i podłączenie
sprzętu AGD
2 lata gwarancji
na meble
Niezmienność ceny
w trakcie realizacji
Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji