Na jakich meblach kuchennych nie widać zabrudzeń?

Utrzymanie kuchni w idealnej czystości często wydaje się wyzwaniem, zwłaszcza w pomieszczeniu tak narażonym na zabrudzenia. Mimo wysiłków i regularnych porządków, drobne zacieki czy plamy potrafią szybko zepsuć jej wygląd. Dlatego wybierając odpowiednie meble kuchenne, można znacznie ułatwić sobie życie i zachować estetykę bez nieustannego sprzątania.

Jak dobrze wybrać meble kuchenne?

Każdy z nas marzy o kuchni, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale również sprawia, że utrzymanie jej w czystości nie wymaga codziennych, wielogodzinnych wysiłków. Czy to możliwe? Jak dobrze wiemy, kuchnia to miejsce, gdzie gotujemy, smażymy i wykonujemy wiele innych czynności kulinarnych. Z uwagi na intensywne użytkowanie jest nieustannie wystawiona na zanieczyszczenia – tłuste plamy, odciski palców, zacieki wody czy osady tłuszczu. Dlatego odpowiedni wybór mebli kuchennych może znacząco przyczynić się do łatwiejszego utrzymania porządku i estetyki serca domu. Wybierając materiały i powierzchnie, na których nie widać zabrudzeń, zapewniamy sobie komfort, oszczędzamy czas poświęcony na sprzątanie.

Meble drewniane kluczem do sukcesu

Nie istnieje materiał, który nie wymagałby czyszczenia. Jeśli zależy nam na meblach, na których brud będzie jak najmniej widoczny, warto zwrócić uwagę na naturalne struktury drewna. Drewno sosnowe, klonowe, orzechowe czy świerkowe sprawia, że nie trzeba ich co chwilę wycierać. Warto podkreślić, że nie wszystkie gatunki drewna wpisują się w tę kategorię. Na przykład meble wykonane z ciemniejszych gatunków, takich jak wenge, będą bardziej wymagające pod tym względem. Na ich powierzchni z łatwością można dostrzec drobinki kurzu i ślady palców.

Kuchnia z matowymi meblami
Przykładowa aranżacja wyspy kuchennej

Jasne czy ciemne meble?

Dobranie kolorystyki mebli kuchennych to decyzja, która wpłynie nie tylko na estetykę, ale także na praktyczność codziennego użytkowania. Ciemne barwy, choć eleganckie i stylowe, mogą być bardziej wymagające w utrzymaniu. Kurz, okruchy czy odciski palców – nieuniknione elementy kuchennej codzienności – są na nich znacznie bardziej widoczne. Ponadto ciemne powierzchnie mogą ukazywać nawet drobne zabrudzenia, co wymaga od nas częstszego czyszczenia. Z kolei meble w jasnych kolorach mogą wybaczyć nieco więcej, przynajmniej w kwestii kurzu i drobnych okruchów. Jednak plamy – szczególnie te kolorowe, jak od soku owocowego czy sosu pomidorowego – będą od razu rzucały się w oczy.

 

Każdy odcień ma swoje wady i zalety. Dla tych, którzy cenią sobie minimalizm w utrzymaniu czystości, rozwiązaniem mogą być meble w odcieniach szarości. Są one mniej wymagające niż ciemne barwy i jednocześnie bardziej praktyczne niż jasne, maskując zarówno lekkie zabrudzenia, jak i drobne plamy.

Kuchnia wykonana z jasnych mebli
Kuchnia z jasnymi meblami jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości

Mat czy połysk – co lepsze?

Od wielu lat trwa zagorzała dyskusja nad tym, które meble lepiej sprawdzają się w kuchni. Ostatnie trendy wskazują na przesunięcie zainteresowania w stronę matowego i półmatowego wykończenia. Wynika to nie tylko z estetycznych preferencji, ale i praktycznych rozważań. Odciski palców, drobne zacieki czy osady z pary są znacznie mniej widoczne na matowych meblach. W przypadku mebli na wysoki połysk bardzo szybko ukazują się wszelkie smugi i zabrudzenia.

Kuchnia na wysoki połysk
Choć meble na wysoki połysk prezentują się znakomicie, wymagają częstego czyszczenia

Gładkie fronty – sprzątaj bez trudu

Kiedy priorytet stanowi utrzymanie czystości w kuchni, najbardziej praktyczne okazują się gładkie fronty mebli kuchennych. Dlaczego? Otóż dekoracyjne elementy takie jak frezy, listwy ozdobne są bardziej podatne na gromadzenie brudu i kurzu w zakamarkach, sprawiając, że czyszczenie będzie wymagało większej precyzji. Z kolei gładkie fronty wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby przywrócić im idealny wygląd.

Praktyczne meble kuchenne, czyli jakie?

Chcąc ograniczyć czas spędzony na sprzątaniu kuchni, warto przemyśleć kilka kluczowych aspektów wyposażenia. Zabudowa sięgająca sufitu to doskonały sposób na uniknięcie charakterystycznej warstwy brudu, która tworzy się z połączenia kurzu i tłuszczu, szczególnie na górnych szafkach. Taka konstrukcja eliminuje przestrzeń, w której gromadzi się niechciana maź. Nowoczesne kuchnie mogą zyskać na wyglądzie dzięki wysokim szafkom montowanym tuż pod sufitem, natomiast w aranżacjach klasycznych świetnie sprawdzą się dekoracyjne cokoły.

 

Warto także zdecydować się na demontowalny cokół w dolnych szafkach. Umożliwia łatwe sprzątanie podłogi i pomaga utrzymać kuchnię w czystości. Na koniec zwróćmy uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Mianowicie, wybierając meble z zamkniętymi szafkami i półkami (bez przeszklenia), nie narażamy się na potrzebę częstego sprzątania. Dzięki temu ukryte za drzwiczkami kubki, talerze czy drobne sprzęty AGD nie będą pokrywały się zabrudzeniem.

Skontaktuj się z nami

 
biuro

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami
Zakup i podłączenie

Zakup i podłączenie
sprzętu AGD

Gwarancja

2 lata gwarancji
na meble

Niezmienność ceny

Niezmienność ceny
w trakcie realizacji

Bezpłatna regulacja

Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji