Niezbędny sprzęt AGD do kuchni

Czy wyobrażasz sobie funkcjonować bez lodówki, piekarnika czy zmywarki? Jak pewnie większość z nas odpowiesz, że nie. Co więcej, wielu doda dziś do podstawowej listy inne, mniejsze urządzenia typu ekspres do kawy czy mikrofalówka. Nic w tym dziwnego, bo sprzęty te nie dość, że są wygodne w użytkowaniu, to dodatkowo ułatwiają przygotowanie ulubionych potraw i napojów. Jeśli więc urządzasz swoją wymarzoną kuchnię, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, które sprzęty AGD są w niej niezbędne i jakimi zasadami trzeba się kierować podczas ich rozmieszczania. 

Kuchnia w zabudowie studia projektowego Mebe
Kuchnia w zabudowie powinna przestrzegać zasady trójkąta roboczego

Jaki sprzęt AGD do kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym wielu z nas spędza sporo czasu. Dziś w przestrzeniach tych już nie tylko gotujemy czy pieczemy, ale także rozkoszujemy się kawą, czytamy książki i gazety, a przede wszystkim spędzamy czas z bliskimi. Właśnie dlatego, współczesne kuchnie pełne są wygodnych w użytkowaniu sprzętów. Podstawowe wyposażenie nie zakłada już tylko posiadania lodówki, piekarnika czy płyty grzewczej. Dla wielu konieczne są, chociażby zmywarka, ekspres do kawy czy mikrofalówka.

 

Właśnie dlatego, projektowanie współczesnych kuchni nie ogranicza się wyłącznie do rozmieszczenia mebli, ale również oświetlenia i sprzętów codziennego użytku. A tych, używamy coraz więcej. I tak w podstawowym wyposażeniu dzisiejszych kuchni najczęściej uwzględnia się:

  • lodówkę,
  • piekarnik do zabudowy,
  • płytę grzewczą,
  • zmywarkę,
  • mikrofalówkę,
  • okap kuchenny.

Oczywiście prócz dużego AGD, warto zainwestować też w małe. Większość kawowych smakoszy z pewnością nie obejdzie się bez porządnego ekspresu do kawy, czy to automatycznego, czy kolbowego. Miłośnicy słodkich (choć nie tylko) wypieków z kolei postawią chętnie na mikser stacjonarny, a wielbiciele zdrowego żywienia często wybierają urządzenia do gotowania na parze, ryżowary czy sokowirówki.

O czym warto pamiętać, kupując sprzęt AGD do kuchni?

Szukając konkretnego wyposażenia do kuchni, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oczywiście w zależności od indywidualnych potrzeb, mogą się one nieco różnić. Jednak z doświadczenia wiemy, że najważniejsze są:

 

  • Pojemna i wygodna w użytkowaniu lodówka

Wielkość lodówki oczywiście uzależniona jest przede wszystkim od ilości domowników i… metrażu kuchni. W dużym pomieszczeniu warto postawić na pojemny model, który pomieści wszystkie niezbędne produkty, a i wystarczy miejsca na przechowywanie żywności przygotowanej na szczególne okazje. Sprzęt zaopatrzony najczęściej w sporych rozmiarów zamrażarkę pozwala nie marnować jedzenia, co w dzisiejszych czasach jest nie tylko modne, ale i bardzo ekonomiczne. W mniejszych kuchniach można zaopatrzyć się natomiast w nieco niższy lub węższy model, który ograniczy zużycie przestrzeni.  

 

  • Płyta grzewcza dopasowana do standardów budynku

Wśród zwolenników tradycyjnego gotowania nad ogniem, wciąż duże wzięcie mają płyty gazowe. Jednak nie w każdym domu czy mieszkaniu istnieje możliwość takiej instalacji. Niektórzy z braku wyboru, inni ze względów bezpieczeństwa wolą wybrać płytę indukcyjną lub elektryczną. Estetyczna i łatwa w utrzymaniu, dobrze prezentuje się zarówno w nowoczesnych i designerskich wnętrzach, jak i tych nieco bardziej klasycznych.

 

  • Zmywarka o odpowiedniej szerokości

Zwolennicy zmywarek dzielą się na tych, którzy wybierają sprzęt o szerokości 40 cm lub tych, którzy wolą popularne sześćdziesiątki. Pierwszy rozmiar stosuje się najczęściej w małych lub wąskich kuchniach. Takie rozwiązanie spokojnie wystarcza singlom lub parom. Mniejsze zmywarki często są bardziej poręczne podczas instalacji do istniejącej już zabudowy meblowej. Większe urządzenia chętnie użytkowane są natomiast przez rodziny z dziećmi lub osoby, które zakładają mycie dużych naczyń, garnków lub blach.

 

  • Energooszczędny piekarnik

Piekarnik w dzisiejszych czasach ma zastosowanie niezwykle uniwersalne. Można w nim nie tylko piec pieczywo czy słodkie wypieki, ale również przygotować cały obiad czy kolację. Nowoczesne technologie stosowane przez producentów piekarników pozwalają na znaczną oszczędność energii, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich właściwości względem utrzymania temperatury czy zastosowania konkretnych trybów.

 

  • Mikrofalówka, czyli sprzęt dla zabieganych

Teoretycznie w mikrofalówce można gotować, choć raczej rzadko jest ona wykorzystywana w tym celu. Częściej służy do podgrzewania posiłków, roztapiania czekolady czy masła. Chętnie użytkowana jest przez zabieganych i zapracowanych użytkowników, bo pozwala szybko i komfortowo ogrzać danie, czy ocieplić mleko dla dzieci. W zależności od możliwości można nabyć sprzęt wolnostojący lub do zabudowy. Druga opcja oszczędza miejsce na blacie, więc polecana jest w większości projektów.

 

  • Okap kuchenny – praktyczny i dekoracyjny element kuchni

O intensywne zapachy w kuchni nietrudno. Do tego gromadzące się wciąż spore ilości pary wodnej, chlapiący tłuszcz i dym, które sprawiają, że miejsca te nierzadko wymagają aktywnego i długotrwałego wietrzenia. Zainstalowany w odpowiednim miejscu okap kuchenny pozwoli nie tylko pozbyć się z kuchni nieprzyjemnych zapachów, ale i innych wymienionych produktów ubocznych gotowania. Dzisiejsze okapy są nie tylko praktyczne, ale często również dekoracyjne. Montowane bezpośrednio nad płytą grzewczą lub kuchenną wyspą pozwalają unikać niechcianych aromatów. A to szczególnie ważne jest podczas podejmowania gości.

 

Jasna kuchnia w zabudowie z wyspą
Nowoczesne okapy w niczym nie przypominają klasycznych modeli podszafkowych

Główne zasady projektowania kuchni wyposażonej w AGD

Chcąc należycie rozlokować urządzenia kuchenne na konkretnej przestrzeni, trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych reguł:

  • Zasada trójkąta roboczego – najważniejsze sprzęty i urządzenia kuchenne, czyli lodówka, zlew i kuchenka powinny znajdować się na wierzchołkach umownego trójkąta. Dzięki temu zachowana zostaje poprawna ergonomia pomieszczenia i zapewniony jest należyty komfort pracy.
  • Odpowiednie strefy robocze – dobrze wyznaczone strefy pozwalają wygodnie wykonywać wszelkie kuchenne czynności, wyróżnia się 5 podstawowych stref roboczych:

- strefa zapasów (lodówka),

- strefa przechowywania (szafki na naczynia, narzędzia kuchenne, artykuły sypkie itp.),

- strefa mokra (zlew, zmywarka, kosz na śmieci, środki czystości),

- strefa przygotowywania posiłków (wyspa lub blaty kuchenne),

- strefa gotowania (płyta grzewcza i piekarnik).

  • Dobrze dopasowane szafki pod zabudowę – już na etapie projektowania warto znać konkretne rozmiary sprzętów AGD, tak by można było, jak najlepiej wykorzystać kuchenną przestrzeń.

Projektowanie kuchni z AGD w studiu meblowym Mebe

Jako doświadczone studio meblowe oferujemy komfortowe rozwiązania do każdej kuchni. Jesteśmy w stanie tak zaaranżować przestrzeń, by była zarówno funkcjonalna, jak i użytkowa. Proponujemy łączenie sprzętu AGD z nowoczesnymi technologiami architektonicznymi, dzięki czemu, nasze kuchnie na wymiar zyskują odpowiedniej ergonomii i swobody działania.

 

Zapewniamy kompleksową usługę montażu kuchni na wymiar wraz z instalacją sprzętu AGD. Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

 
biuro

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami
Zakup i podłączenie

Zakup i podłączenie
sprzętu AGD

Gwarancja

2 lata gwarancji
na meble

Niezmienność ceny

Niezmienność ceny
w trakcie realizacji

Bezpłatna regulacja

Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji