Szafa na wymiar. Udogodnienie, które pozwala na więcej

Szafy na wymiar pozwalają w pełni zagospodarować każdy centymetr pomieszczenia. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zaplanowania optymalnego rozmieszczenia półek, szuflad, drążków i innych elementów wnętrza, dzięki czemu korzystanie z szafy może być maksymalnie wygodne i ergonomiczne. Dowolność materiałów oraz kolorów sprawia, że możemy zaprojektować dla każdego Klienta idealnie dopasowany mebel do stylu wnętrza. Sprawdź, jakie udogodnienia i dodatkowe elementy uwzględniamy przy projektowaniu szaf na wymiar.

szafa na wymiar 1647871336

Kiedy warto sięgnąć po szafy na wymiar?

Ogromna oferta szaf modułowych dostępnych niemal od ręki sprawia, że to właśnie te meble cieszą się największą popularnością na polskim rynku. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń. Przykładowo dostępność szaf tylko w określonych wysokościach, brak pełnej dowolności w komponowaniu rozkładu wnętrza szaf, czy też możliwość zestawienia ograniczonej palety materiałów i kolorów. Warto także zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach ogromną popularność w nowoczesnym budownictwie zyskały domy z dachami dwuspadowymi. Pomieszczenia ze skosami należą niestety do grupy dość trudnych przestrzeni do aranżacji. Oferta modułowych mebli do pomieszczeń ze skosami jest niewielka. Dlatego też w takim przypadku szafy na wymiar stają się prawdziwym wybawieniem.

 

Powody, dla których Klienci najczęściej sięgają po szafy na wymiar:

  • zagospodarowanie przestrzeni pod skosami,
  • chęć zagospodarowania bardzo małych lub odwrotnie – bardzo dużych, niestandardowych przestrzeni,
  • wykonanie szafy z nietypowych materiałów,
  • brak pomysłu na optymalne zagospodarowanie przestrzeni,
  • chęć uzyskania kompleksowego wsparcia – od projektu, przez pomoc w wyborze materiałów, aż po montaż.

 

Po szafy na wymiar sięgamy coraz częściej nie tylko dlatego, że musimy, gdyż nie znajdujemy modułowych odpowiedników w masowej sprzedaży. Decydujemy się na wybór szaf na wymiar ze względu na ogromną wygodę tego rozwiązania. To na barkach wykonawcy mebli leży dokonanie pomiaru, stworzenie projektu szafy, jego produkcja i montaż. Dodatkowo możemy też skorzystać z fachowego doradztwa projektanta lub stolarza, który doradzi nam optymalne rozwiązania w zakresie efektywnego zagospodarowania przestrzeni, a także wyboru praktycznych i trwałych komponentów szaf.   

 

Potrzebujesz pomocy z zaprojektowaniem szafy na wymiar w Katowicach? Zgłoś się do nas - do studia Mebe w Katowicach. Zapraszamy!

szafa na buty 1648206253

Rodzaje szaf na wymiar

  • Szafy narożne – montowane w rogach pomieszczeń. Najczęściej montujemy szafy narożne w przedpokojach, pokojach dziecięcych i sypialniach. Ich zaletą jest optymalne wykorzystanie kątów w pomieszczeniach i stworzenie w nich pojemnych przestrzeni do przechowywania.
  • Szafy wnękowe – jedne z najprostszych systemów szaf do montażu. Polegają na zamknięciu przestrzeni z wykorzystaniem podłogi, która znajduje się w pomieszczeniu (panele, kafelki, podłoga drewniana)
  • Szafy z pawlaczem – dowolny typ szafy wraz z charakterystyczną nadbudówką, czyli dodatkowym modułem montowanym na suficie szafy. Najlepiej sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach, w których nie ma możliwości wykonania pojedynczych wysokich drzwi.

Rodzaje drzwi w szafach na wymiar

O wygodzie korzystania z szafy w dużej mierze będzie decydował sposób jej otwierania, a tym samym łatwość dostępu do przechowywanych przedmiotów. Dlatego warto zastanowić się jeszcze przed jej zakupem, który typ drzwi optymalnie sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

  • Otwierane skrzydła – proste i stosunkowo tanie w montażu. Jednak ich wadą jest to, że otwarte skrzydła wymagają dużej przestrzeni, co niestety może być problematyczne w niewielkich pomieszczeniach.
  • Drzwi przesuwne – tego typu drzwi przesuwają się w linii prostej równolegle do mebla. Niewątpliwie jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań, pozwalające wygodnie korzystać z szafy. Nie zabiera dużej ilości miejsca w momencie, gdy szafa jest otwarta.
  • Drzwi łamane – łączą system drzwi przesuwnych i uchylnych. Ich zaletą jest oszczędność miejsca i łatwość aranżacji wnętrza szafy. Po otwarciu szafy z drzwiami łamanymi żaden moduł wnętrza nie jest zasłonięty, dzięki czemu zyskujemy łatwy dostęp do pełnej zawartości szafy.
  • Drzwi składano-przesuwne – połączenie dwóch rozwiązań – drzwi przesuwnych i uchylnych. Tego typu drzwi jednocześnie składają się lub przesuwają na boki. Jest to bardzo praktyczne i kompaktowe rozwiązanie, gdyż otwarte drzwi nie zabierają dużo przestrzeni i można je montować w szafach, które składają się z wielu modułów.

Wnętrza szaf – rozkład, akcesoria i dodatki

Nowocześnie zaaranżowane szafy to bardzo praktyczna przestrzeń składająca się dobrze przemyślanej kombinacji półek, szuflad i akcesoriów meblowych. Poniżej zestawiliśmy najpopularniejsze elementy wnętrza szafy, których rozmieszczenie warto dokładnie przemyśleć na etapie projektowania szafy na wymiar:

  • Półki – czyli najbardziej typowy element wnętrza szafy. Półki możemy montować na dowolnej wysokości, warto więc jeszcze przed zamówieniem szafy zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niej korzystać i jakie przedmioty będą przechowywane na konkretnych półkach. Zaletą półek jest łatwość ich montażu, a także niska cena, gdyż nie wymagają stosowania zaawansowanych systemów meblowych.
  • Szuflady – w nowocześnie projektowanych szafach nie dziwi nikogo obecność dużej liczby szuflad. W porównaniu do klasycznych półek, przechowywanie rzeczy w szufladach jest dużo wygodniejsze ze względu na łatwiejszy dostęp do rzeczy, które się w nich znajdują. Montaż szuflad jest jednak bardziej wymagający niż montaż półek, co wpływa na wyższą cenę mebla. W ostatnim czasie absolutnym standardem stały się szuflady z cichym domykiem.
  • Szuflady na obuwie – w ofercie producentów znajdziemy szuflady ze specjalnie zaprojektowanymi wkładami, które ułatwiają wygodne przechowywanie obuwia. Tego typu szuflady świetnie sprawdzają się w garderobach, ale także w szafach ustawionych przy drzwiach wejściowych do domu lub mieszkania. Jest to wygodne rozwiązanie, które sprawia, że łatwo jest utrzymać porządek, a także efektownie wyeksponować posiadane kolekcje obuwia.
  • Drążki – obowiązkowy element szaf, w których chcemy dysponować miejscem do przechowywania ubrań na wieszakach. Standardem są drążki wykonane z ocynkowanej stali. Zależnie od sposobu montażu możemy wyróżnić drążki na wcisk i drążki przykręcane. Te pierwsze, działające na zasadzie drążków rozporowych, sprawdzą się wtedy, jeśli nie będziemy obciążać ich dużą ilością ubrań. Ich zaletą jest łatwość montażu, a nawet bardziej łatwość demontażu. Z kolei drążki przykręcane doskonale zniosą nawet bardzo duże obciążenie, bez ryzyka wyginania się.
  • Wieszaki na spodnie, paski, krawaty, spódnice – do wyboru mamy szeroki asortyment drążków przeznaczonych do przechowywania określonego typu odzieży. Przykładowo wieszaki na spodnie będą przybierały formę klasycznej drabinki montowanej w poziomie. Z kolei wieszaki na spódnice będą dodatkowo wyposażone w klipsy, które pomagają przytrzymać spódnice. Właściciele dużej liczby krawatów czy pasków z pewnością powinni rozważyć montaż dedykowanych drążków, które z nie tylko ułatwią ich przechowywanie, ale także efektownie wyeksponują te elementy garderoby.
  • Pantografy – czyli opuszczane (ściągane) drążki, które są absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia wysokiej szafy. Gwarantują swobodny dostęp do ubrań zawieszonych na wieszakach poprzez opuszczenie drążka za pomocą uchwytu. Pantografy mocowane są do boków szafy. Ich jedynym minusem jest sporej wielkości mechanizm montowany po bokach szafy. Jednak mając na uwadze wygodę związaną z łatwym dostępem do wysoko zawieszonych ubrań, z pewnością warto rozważyć ich montaż.
  • Oświetlenie – oświetlenie montowane bezpośrednio we wnętrzu szafy, to nie tylko element stricte funkcjonalny, ale także dekoracyjny. Największą popularnością cieszy się w ostatnich latach oświetlenie ledowe, które może być zamontowane w formie taśm LED lub listwy LED. Prostą w użytkowaniu alternatywą jest oświetlenie na baterie. 
  • Samodociąg – montaż odpowiednio wybranych prowadnic pozwala na automatyczne dopasowanie drogi hamowania szuflady, dzięki czemu możemy uzyskać efekt cichego i delikatnego zamykania. W ofercie producentów systemów meblowych znajdziemy prowadnice, które gwarantują ciche zamykanie niezależnie od ciężaru szuflady oraz użytej siły.
  • Uchwyty – w nowocześnie projektowanych meblach uchwyty pełnią nie tylko praktyczną funkcję, ale także stanowią ozdobę samą w sobie. Jeżeli zależy nam na nietypowych akcentach dekoracyjnych, warto zdecydować się na wybór ciekawych uchwytów do szuflad i szafek
  • Kosze – najczęściej sięgamy po kosze na pranie oraz kosze do segregowania śmieci. A tymczasem producenci akcesoriów meblowych proponują szeroką ofertę koszy, które z powodzeniem pełnią funkcję wewnętrznych szuflad. Wysuwane druciane kosze to wygodny sposób na przechowywanie bielizny, ubrań, pościeli, ręczników i innych tekstyliów.  
  • Wkłady na akcesoria do szuflad garderobianych / organizery - a więc akcesoria, które nie tylko pozwalają utrzymać porządek z „problematycznymi” elementami garderoby, ale także odpowiednio je wyeksponować. Do dyspozycji mamy szeroki asortyment organizerów i  wkładów do szuflad przeznaczonych do przechowywania pasków, krawatów, biżuterii, skarpet  czy muszek.

Skontaktuj się z nami

 
biuro

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami
Zakup i podłączenie

Zakup i podłączenie
sprzętu AGD

Gwarancja

2 lata gwarancji
na meble

Niezmienność ceny

Niezmienność ceny
w trakcie realizacji

Bezpłatna regulacja

Bezpłatna regulacja
systemów podczas gwarancji